Proces ten przechodził rozmaite etapy pod względem popularności. Był okres, kiedy na samą myśl o tym ludzie pukali się w głowę, po czym nadszedł czas, kiedy dolar znacznie się osłabił i nastąpił swoisty boom tego zjawiska. Mowa oczywiście o sprowadzaniu samochodów z USA. Dziś, dolar podniósł swoją pozycję, ale import aut zza wielkiej wody wciąż jest opłacalny. Choć niektórym pewnie ciężko w to uwierzyć ze względu na rozbudowany transport i koszty z nim związane, to samochody z Ameryki sprowadzane są coraz częściej. Jest to bowiem proces, który mimo wielu dodatkowych opłat, pozwala na poczynienie oszczędności i jednocześnie sprowadzenie wyjątkowego i rzadkiego w Europie pojazdu. Dziś, sprawdzimy jak krok po kroku wygląda rejestracja auta z USA w Polsce.
Amerykański rynek motoryzacyjny otwiera wspaniałe możliwości przede wszystkim przed wyjątkowymi miłośnikami sztuki projektowania samochodu. Wyróżnia go bowiem unikatowość. Pojazdy, które poruszają się drogach amerykańskich, w większości przypadków stanowią specjalnie zaprojektowane modele, które dystrybuowane są jedynie w USA. Sprowadzenie takiego pojazdu do Europy to zatem zakup prawdziwej perły do kolekcji.
Na gruncie europejskim samochody amerykańskie są oryginalne, rzadkie i niepowtarzalne. To przyczyna, która wpływa na atrakcyjność wozu, a także znacznie zwiększa jego wartość po imporcie. Między innymi ten czynnik świadczy o opłacalności tego procesu.
Import samochodów z USA zaczął się już na początku lat dziewięćdziesiątych.
Wtedy chodziło głównie o sprowadzanie amerykańskich klasyków. Pod koniec roku 1999 proces importu rozszerzył także o pojazdy aktualne. Polacy zorientowali się bowiem, że ceny samochodów na rynku amerykańskim (szczególnie wtórnym) są dużo bardziej atrakcyjne niż w Polsce czy Europie i nawet spora ilość dodatkowych opłat nie zaniża opłacalności importu. Dziś, sprowadzanie pojazdu z USA to norma. Warto to jednak robić z głową, najlepiej z pomocą doświadczonego pośrednika.
Rejestracja auta z USA nie jest procesem skomplikowanym i nie różni się zasadniczo od rejestracji auta np. z Niemiec. Zanim udasz się do swojego Wydziału Komunikacji upewnij się czy masz przetłumaczone dokumenty z odprawy celnej, title certyficate, fakturę oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy.
Transport pojazdu z USA do Europy, to nie tylko koszt związany z holowaniem samochodu oraz wykupem kontenerowca na statku.
W grę wchodzi także uiszczenie opłat importowych. To cło, akcyza oraz podatek vat. Skompletowanie dokumentacji potwierdzającej sfinalizowanie tego procesu, to podstawowy krok przed rejestracją.
Kiedy już opłacimy koszta importowe i dysponujemy odpowiednimi potwierdzeniami, możemy zająć się drugim krokiem. Wraz z pojazdem, ściągamy jego dokumentację (karta pojazdu itp.).
Oczywiście, będzie ona sporządzona w języku angielskim. Twoim zadaniem jest, żeby zadbać o uczytelnienie dokumentów.
Możesz tego dokonać zamawiając profesjonalne tłumaczenie, którego może dokonać jedynie tłumacz przysięgły.
Amerykańskie normy kodeksu drogowego są zbliżone od standardów przyjętych w Europejskiej Wspólnocie. Większość nowoczesnych samochodów wymaga jedynie drobnych przeróbek typu wymiana żarówek (z czerwonych na pomarańczowe) i wyłączenia świateł obrysowych.
W takim przypadku konieczna będzie wizyta w specjalnym warsztacie, którego pracownicy dokonają stosownych adaptacji.
Na samym końcu drogi ku rejestracji auta z USA jest wizyta w urzędzie komunikacyjnym, a więc to, co doskonale znasz jeżeli posiadałeś już wcześniej jakieś auto. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą komplet dokumentów.
Będziesz potrzebował:
Czas, jaki przysługuje nabywcy na zarejestrowanie pojazdu z USA, wynosi dokładnie tyle samo, co w przypadku kupna samochodu na polskim rynku.
Jest to zatem trzydzieści dni.
W ciągu czternastu dni należy dopełnić formalności z cłem i podatkiem vat, a w ciągu trzydziestu dni (ale przed rejestracją) opłacić akcyzę.
Nieco droższy jest proces rejestracji samochodu nabytego na amerykańskim rynku. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 260-ciu złotych. Rejestracja auta z USA wymaga dopełnienia wielu formalności, a tym samym poświęcenia dużej ilości czasu.
Dla wielu nabywców jest to trudne do pogodzenia. W takiej sytuacji pomóc może pośrednik, jak np. nasza firma USA Import. Jest to firma, która zawodowo zajmuje się bezpiecznym sprowadzaniem samochodów z amerykańskiego rynku.
Dotyczy to zarówno wyszukania odpowiedniego auta, jego zakupu, jak i zorganizowania transportu oraz dopełniania wszelkich formalności, zarówno celnych, jak też rejestracyjnych już w Polsce.
Zapraszamy Państwa do kontaktu:
Tel. 514 000 333 Marcin (licytacje, import, procedury celne)
Tel. 514 000 444 Konrad (licytacje, import)
Tel. 514 000 555 Jakub (licytacje, import)
Tel. 515 000 333 Daria (faktury, przelewy do USA)
Tel. 511 990 309 Adrian (naprawy pojazdów)
Mail: biuro@usaimport.pl
Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu umówienia spotkania.
Adres:
Usaimport.pl
ul. Elektronowa 2 lok. 113
03-219 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 18:00
Sobota 11:00 – 14:00
Dane rejestrowe:
Usaimport.pl
ul. Góralska 3 /46, 01-112 Warszawa
NIP 1251617968