Rejestracja auta z USA w Polsce – prosta instrukcja

Proces ten przechodził rozmaite etapy pod względem popularności. Był okres, kiedy na samą myśl o tym ludzie pukali się w głowę, po czym nadszedł czas, kiedy dolar znacznie się osłabił i nastąpił swoisty boom tego zjawiska. Mowa oczywiście o sprowadzaniu samochodów z USA. Dziś, dolar podniósł swoją pozycję, ale import aut zza wielkiej wody wciąż jest opłacalny. Choć niektórym pewnie ciężko w to uwierzyć ze względu na rozbudowany transport i koszty z nim związane, to samochody z Ameryki sprowadzane są coraz częściej. Jest to bowiem proces, który mimo wielu dodatkowych opłat, pozwala na poczynienie oszczędności i jednocześnie sprowadzenie wyjątkowego i rzadkiego w Europie pojazdu. Dziś, sprawdzimy jak krok po kroku wygląda rejestracja auta z USA w Polsce.

Proces importu

Amerykański rynek motoryzacyjny otwiera wspaniałe możliwości przede wszystkim przed wyjątkowymi miłośnikami sztuki projektowania samochodu. Wyróżnia go bowiem unikatowość. Pojazdy, które poruszają się drogach amerykańskich, w większości przypadków stanowią specjalnie zaprojektowane modele, które dystrybuowane są jedynie w USA. Sprowadzenie takiego pojazdu do Europy to zatem zakup prawdziwej perły do kolekcji.

Na gruncie europejskim samochody amerykańskie są oryginalne, rzadkie i niepowtarzalne. To przyczyna, która wpływa na atrakcyjność wozu, a także znacznie zwiększa jego wartość po imporcie. Między innymi ten czynnik świadczy o opłacalności tego procesu.

Import samochodów z USA zaczął się już na początku lat dziewięćdziesiątych.

Wtedy chodziło głównie o sprowadzanie amerykańskich klasyków. Pod koniec roku 1999 proces importu rozszerzył także o pojazdy aktualne. Polacy zorientowali się bowiem, że ceny samochodów na rynku amerykańskim (szczególnie wtórnym) są dużo bardziej atrakcyjne niż w Polsce czy Europie i nawet spora ilość dodatkowych opłat nie zaniża opłacalności importu. Dziś, sprowadzanie pojazdu z USA to norma. Warto to jednak robić z głową, najlepiej z pomocą doświadczonego pośrednika.

Myślisz, że po zakupie od razu udasz się do urzędu komunikacji?

Rejestracja auta z USA nie jest procesem skomplikowanym i nie różni się zasadniczo od rejestracji auta np. z Niemiec. Zanim udasz się do swojego Wydziału Komunikacji upewnij się czy masz przetłumaczone dokumenty z odprawy celnej, title certyficate, fakturę oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Opłaty importowe

Transport pojazdu z USA do Europy, to nie tylko koszt związany z holowaniem samochodu oraz wykupem kontenerowca na statku.

W grę wchodzi także uiszczenie opłat importowych. To cło, akcyza oraz podatek vat. Skompletowanie dokumentacji potwierdzającej sfinalizowanie tego procesu, to podstawowy krok przed rejestracją.

Informacje o pojeździe – zadbaj o ich czytelność

Kiedy już opłacimy koszta importowe i dysponujemy odpowiednimi potwierdzeniami, możemy zająć się drugim krokiem. Wraz z pojazdem, ściągamy jego dokumentację (karta pojazdu itp.).

Oczywiście, będzie ona sporządzona w języku angielskim. Twoim zadaniem jest, żeby zadbać o uczytelnienie dokumentów.

Możesz tego dokonać zamawiając profesjonalne tłumaczenie, którego może dokonać jedynie tłumacz przysięgły.

Czynności mechaniczne – pojazd musi być dostosowany do europejskiego prawa

Amerykańskie normy kodeksu drogowego są zbliżone od standardów przyjętych w Europejskiej Wspólnocie. Większość nowoczesnych samochodów wymaga jedynie drobnych przeróbek typu wymiana żarówek (z czerwonych na pomarańczowe) i wyłączenia świateł obrysowych.

W takim przypadku konieczna będzie wizyta w specjalnym warsztacie, którego pracownicy dokonają stosownych adaptacji.

Wizyta w urzędzie

Na samym końcu drogi ku rejestracji auta z USA jest wizyta w urzędzie komunikacyjnym, a więc to, co doskonale znasz jeżeli posiadałeś już wcześniej jakieś auto. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą komplet dokumentów.

Będziesz potrzebował:

  • dowodu osobistego
  • umowę kupna auta lub fakturę
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy
  • dowód rejestracyjny (title)
  • dokumenty potwierdzające uiszczenie opłat celnych
  • świadectwo przeglądu technicznego

Rejestracja auta z USA – ile masz czasu?

Czas, jaki przysługuje nabywcy na zarejestrowanie pojazdu z USA, wynosi dokładnie tyle samo, co w przypadku kupna samochodu na polskim rynku.

Jest to zatem trzydzieści dni.

W ciągu czternastu dni należy dopełnić formalności z cłem i podatkiem vat, a w ciągu trzydziestu dni (ale przed rejestracją) opłacić akcyzę.

Nieco droższy jest proces rejestracji samochodu nabytego na amerykańskim rynku. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 260-ciu złotych. Rejestracja auta z USA wymaga dopełnienia wielu formalności, a tym samym poświęcenia dużej ilości czasu.

Dla wielu nabywców jest to trudne do pogodzenia. W takiej sytuacji pomóc może pośrednik, jak np. nasza firma USA Import. Jest to firma, która zawodowo zajmuje się bezpiecznym sprowadzaniem samochodów z amerykańskiego rynku.

Dotyczy to zarówno wyszukania odpowiedniego auta, jego zakupu, jak i zorganizowania transportu oraz dopełniania wszelkich formalności, zarówno celnych, jak też rejestracyjnych już w Polsce.